Uroczystości Hubertowskie w Kole Łowieckim „Dzik” w Słońsku 2016.

W imieniny naszego Patrona św.Huberta – 3 listopada, na zbiórce do uroczystego polowania hubertowskiego, w Stanicy Myśliwskiej Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku zebrało się 18 myśliwych.

Po szarugach i słotach jesiennych, dzisiejszy dzień wreszcie zajaśniał słonecznie. Na odprawie Prezes Franciszek Jamniuk powitał zebranych i przekazał życzenia wielu łask św. Huberta. Omówił warunki bezpieczeństwa na polowaniu i wskazał, na którą zwierzynę wolno dziś polować. Honorowy Prezes Koła Mirosław Więckowski, tradycyjnie jak co roku, opowiedział historię o św. Hubercie, po czym nastąpiła szczególna uroczystość – ślubowanie łowieckie dwóch naszych myśliwych: Ireneusza Woronkiewicza i Mariusza Ceranowicza. Po uroczystej Laudacji Ślubowania, w asyście Łowczego Jacka Cieślińskiego i Łowczego Gospodarczego Jacka Pieczonki, klęcząc na lewym kolanie i trzymając broń w lewej ręce stopką do ziemi, nie ukrywając wzruszenia – obaj powtarzali za mną słowa Roty Ślubowania: ”Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście:

  • przestrzegać praw i regulaminów łowieckich…,
  • chronić przyrodę ojczystą, jej piękno i walory użytkowe…,
  • dbać o dobre imię łowiectwa polskiego i godność myśliwego.”

Po czym uderzając płazem kordelasa po ich prawym ramieniu, wypowiedziałem słowa: ”Na chwałę łowiectwa polskiego, bądź prawym i etycznym myśliwym, niech ci Bór Darzy, a św. Hubert niech prowadzi w kniei twoje oczy i ręce”.  Prezes Franciszek Jamniuk wręczył kolegom pamiątkowe dokumenty, a po ogólnych gratulacjach, obaj wyrazili serdeczne podziękowania. Ruszyliśmy do kniei. Tam szczęście myśliwskie uśmiechnęło się do Marcina Lewaszkiewicza, który już w pierwszym miocie strzelił dzika, natomiast w kolejnych pędzeniach Jacek Cieśliński strzelił cherlawą sarnę kozę, a Bartosz Borek lisa. Polowanie zakończyliśmy oddaniem honorów zwierzynie na Pokocie, po czym po ogłoszeniu Króla Polowania Marcina Lewaszkiewicza, wszyscy zostali zaproszeni na biesiadę myśliwską.

  -Natomiast w sobotę 5 listopada, nastąpiła druga odsłona Hubertowin. Sygnałem łowieckim „ Zbiórka myśliwych” rozpoczął się Hubertowski Bal Myśliwski w Restauracji Słowiańska w Słońsku, w którym uczestniczył Gość Honorowy – Wicewojewoda Lubuski Pan Robert Paluch. Gościliśmy około 90 osób, w tym Dowódcę XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownika Piotra Malinowskiego i jego zastępcę pułkownika Rafała Miernika. Obu oficerom zawdzięczamy pomoc żołnierzy przy remoncie domu Pani Urszuli Januszewskiej z Ownic. Po powitaniu przez Prezesa Franciszka Jamniuka gości i sympatyków łowiectwa oraz wspólnej naszej rodziny: myśliwych i stażystów Koła z małżonkami i wprowadzeniu Sztandaru Koła, członkowie Zarządu Koła: Tadeusz Tomasik, Marcin Lewaszkiewicz i Jacek Pieczonka wręczyli wszystkim Paniom czerwone róże jako dowód naszej wdzięczności za ich zrozumienie dla naszej pasji łowieckiej i troski czy bezpiecznie wrócimy z polowania do domu.  Po czym nastąpiła wyjątkowa ceremonia – dekoracja dwóch kolegów: Edwarda Kawczyńskiego Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej i jego brata Zbigniewa Kawczyńskiego – Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. Aktu dekoracji dokonał członek Okręgowej Rady Łowieckiej w Gorzowie Andrzej Kaźmierczak, w asyście Honorowego Prezesa Koła Mirosława Więckowskiego.

Opowiadaniem „Barwy jesieni” dedykowanym naszym Paniom, a potem tradycyjnym toastem łowieckim wygłoszonym przez Honorowego Prezesa rozpoczęliśmy Bal Hubertowski, który trwał do białego rana.

 -Natomiast ostatnim akordem Hubertowin była Hubertowska Msza święta, koncelebrowana, odprawiona w intencji myśliwych i ich rodzin 13 listopada br. w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Słońsku. Eucharystii przewodniczył myśliwy ks.prof. Jan Słowiński w asyście naszego Proboszcza Kanonika ks. Józefa Drozda. Homilię o roli myśliwych w ochronie przyrody i wspomnienie o żywocie św. Huberta wygłosił również ks. Jan.

We Mszy świętej oprócz myśliwych, uczestniczyły Poczty Sztandarowe Kół Łowieckich: „Dzik” w Słońsku i „Łyska” w Słońsku. Uroczystość uświetnił występ solistki Operetki Poznańskiej Pani Małgorzaty Grancewicz z przepięknym wykonaniem Ave Maria i sygnały myśliwskie w wykonaniu uczniów Technikum Leśnego w Starościnie pod przewodnictwem Łukasza Najdy.

Darz Bór

Mirosław Jerzy Więckowski
Honorowy Prezes Koła