Jubileusz 60-lecia naszego Koła Łowieckiego 08.2013

W dniach od 16 do 18 sierpnia 2013 roku obchodziliśmy jubileusz 60-lecia Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku.

    To już 60 lat istnienia Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku. W dniach od 16 do 18 sierpnia br. hucznie obchodziliśmy Jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się w piątek Wielkim Balem Myśliwskim, który poprzedziło wystąpienie Prezesa Koła Franciszka Jamniuka. Przy dźwiękach sygnałów myśliwskich wprowadzony został. Sztandar naszego Koła oraz w obecności Zarządów zaprzyjaźnionych Kół Łowieckich Sztandary: „Słonki” Legnica, „Łyski” Słońsk, „Dzika” Dębno i „Kniei” Ośno. Uroczystość zaszczycili swą obecnością znakomici Goście: Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Maciej Szykuła, Wicewojewoda Lubuski Jan Świrepo, Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart, Wójt Gminy Słońsk Janusz Krzyśków, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ośno Stanisław Sobański, Wiceprezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Gorzowie Mieczysław Protasowicki, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Gorzowie Stanisław Koleśnik, Właściciel Gospodarstwa Rolnego w Słońsku Dariusz Matkowski, delegacja niemiecka z przewodniczącą Renatą Keller oraz Delegacja 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Dowódcą gen. bryg. Arkadiuszem Mikołajczykiem. Goście na ręce Prezesa złożyli listy gratulacyjne i upominki. Honorowy Prezes Koła Mirosław Więckowski przedstawił historię powstania naszego Koła aż do dnia dzisiejszego, po czym odbyło się pasowanie na Rycerzy św. Huberta wszystkich myśliwych naszego Koła. Pasowanie poprzedziła Laudacja, która opisała zwyczaje rycerskie związane z tą tradycją, a wszyscy myśliwi otrzymali na pamiątkę tego zdarzenia kordelasy myśliwskie. Był świetnie upieczony w pierzynce chlebowej dzik i wspaniały tort, a tańce przy doskonałej orkiestrze trwały do rana.

    W sobotę zorganizowaliśmy otwarty festyn myśliwski w parku w Słońsku. Już od południa najmłodsi mieli do dyspozycji dmuchane zamki i zjeżdżalnie, funkcjonowała także strzelnica sportowa w Konkursie o Puchar Prezesa Koła. Przy namiocie z Wystawą Trofeów Łowieckich ustawiła się długa kolejka do patelni myśliwskiej, smakowicie pachnącej specjałami kuchni myśliwskiej kunsztu Jacka Cieślińskiego. Poważne Jury pod przewodnictwem Pani Marty Raffenberg /Niemcy/ degustowało nalewki myśliwskie przedstawione do oceny w konkursie o najlepszą nalewkę. Zwyciężyła nalewka malinowa Pani Doroty ze Słońska. Zaprezentowane zostały zwyczaje i sztuka łowiecka: był więc koncert Sygnalistów Myśliwskich VENATOR z Poznania, był pokaz układania psa myśliwskiego, był pokaz Szlachetnej Sztuki Wabienia Jelenia i niezwykła sztuka polowania z sokołami Tomasza Chróścińskiego . Dużą atrakcją był słynny wojskowy wóz pancerny piechoty ROSOMAK zaprezentowany przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Wieczorem poczęstunek dla wszystkich: pieczony dzik w pierzynce chlebowej i tort. Zespół Wędrowne Gitary przypomniał przeboje Czerwonych Gitar. A kiedy zapadł zmrok artyści zaprezentowali pokaz i taniec z ogniem. Było co podziwiać. Zabawa pod chmurką trwała długo.

    Niedziela to czas zadumy ale i radości. W Ownicach, w nowej Stanicy Myśliwskiej w asyście Sygnalistów Myśliwskich VENATOR odbyła się Polowa Msza św. w intencji wszystkich myśliwych i ich Rodzin oraz Myśliwych w Krainie Wiecznych Łowów. Po mszy nastąpiło poświęcenie Żalnika – Płyty Pamięci Myśliwych w Krainie Wiecznych Łowów oraz Stanicy. Prezes Franciszek Jamniuk jeszcze raz przywołał nazwiska tych myśliwych wyryte na Płycie Pamięci. Po uroczystości nastąpiła biesiada myśliwska, która zakończyła obchody rocznicowe 60-lecia Koła. Tak uroczyste obchody Jubileuszu 60-lecia naszego Koła były możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska/województwo lubuskie/ – Brandenburgia 2007 – 2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Pro Europa Viadrina” oraz budżetu Państwa”. Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość” / „Grenzen uberwinden duch gemeinsame investition In die Zukunft”.

 Honorowy Prezes Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku
Mirosław Więckowski