Uroczystości Hubertowskie w Kole Łowieckim „Dzik” w Słońsku 2017.

W Imieniny naszego Patrona św.Huberta – 3 listopada, na zbiórce do uroczystego polowania hubertowskiego, w Stanicy Myśliwskiej Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku, zebrało się 23 myśliwych.

Po szarugach i słotach jesiennych, dzisiejszy dzień wreszcie zajaśniał słonecznie. Na odprawie Prezes Franciszek Jamniuk powitał  zebranych i przekazał życzenia wielu łask św. Huberta. Honorowy Prezes Koła Mirosław Więckowski, po powitaniu zebranych myśliwych, naganki i piesków, polecił zapalenie Znicza Pamięci na płycie myśliwych, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów najmłodszemu stażem myśliwemu Robertowi Prałatowi. Tradycyjnie jak co roku, opowiedział historię o św. Hubercie, po czym nastąpiła szczególna uroczystość – ślubowanie łowieckie  zaprzyjaźnionego z naszym Kołem sygnalisty Łukasza Najdy. Po uroczystej Laudacji Ślubowania, w asyście swego ojca Jacka Najdy, klęcząc na lewym kolanie i trzymając broń w lewej ręce stopką do ziemi, nie ukrywając wzruszenia – Łukasz  powtarzał za mną słowa Roty Ślubowania:”Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście:

  • przestrzegać praw i regulaminów łowieckich…,
  • chronić przyrodę ojczystą, jej piękno i walory użytkowe…,
  • dbać o dobre imię łowiectwa polskiego i godność myśliwego.”

Po czym uderzając go płazem kordelasa po  ramieniu, wypowiedziałem słowa: ”Na chwałę łowiectwa polskiego, bądź prawym  i etycznym myśliwym, niech ci Bór Darzy, a św. Hubert niech prowadzi w kniei twoje oczy i ręce”, natomiast Prezes Franciszek Jamniuk wręczył Łukaszowi pamiątkowy dokument.

Łowczy Jacek Cieśliński omówił warunki bezpieczeństwa na polowaniu oraz wskazał na jaką zwierzynę możemy polować. Ruszyliśmy do kniei.

Tam szczęście myśliwskie uśmiechnęło się do Łukasza Najdy i jego ojca Jacka Najdy. Łukasz strzelił sarnę, a Jacek dzika. Przy tej okazji Łukasz dostąpił ceremonii chrztu myśliwskiego, jako ze sarna była  pierwszą zwierzyną pozyskaną w jego młodym życiu myśliwskim. Polowanie zakończyliśmy oddaniem honorów zwierzynie na Pokocie, gdzie był dzik, dwie sarny i lis.

Po  otrąbieniu Pokotu i ogłoszeniu Króla Polowania Jacka Najdy i Wicekróla Łukasza Najdy oraz Króla Pudlarzy Rafała Zychli, wszyscy zostali zaproszeni na biesiadę myśliwską.

-Natomiast w sobotę 4 listopada, nastąpiła druga odsłona Hubertowin – Hubertowski Bal Myśliwski w  lokalu NESTOR w Krzeszycach.

Prezes Franciszek  Jamniuk serdecznie powitał przybyłych  gości  i sympatyków łowiectwa, w tym szczególnie księdza Jana Bagińskiego ze Słońska, który w krótkiej modlitwie, udzielił wszystkim błogosławieństwa, i naszego przyjaciela – detektywa Krzysztofa Rutkowskiego z małżonką oraz wspólnej naszej rodziny: myśliwych i  stażystów z małżonkami. Po wprowadzeniu Sztandaru Koła, nastąpiła wyjątkowa uroczystość – ślubowanie łowieckie młodego myśliwego naszego Koła Roberta Prałata, który złożył przysięgę łowiecką na Sztandar Koła,  że prawym będzie łowcą, a nadrzędnym dla niego przykazaniem będzie ochrona i hodowla zwierzyny oraz dobro przyrody, po czym nastąpiło pasowanie łowieckie. Uderzywszy go kordelasem po ramieniu wypowiedziałem słowa: -„Na chwałę łowiectwa polskiego – pasuję Cię rycerzem Świętego Huberta – niech Ci Bór Darzy, a św. Hubert niech prowadzi w kniei Twoje oczy i ręce”. Zaś na pamiątkę tej uroczystości wręczyłem Robertowi kordelas myśliwski – symbol cnót rycerskich, nawiązujący do najpiękniejszych kart tradycji, zwyczajów i kultury łowieckiej, a Prezes Franciszek Jamniuk pamiątkowy dokument ślubowania. A w chwilę później, tradycyjnym toastem łowieckim wygłoszonym przez Honorowego Prezesa rozpoczęliśmy Bal Hubertowski, który trwał do białego rana.

-Ostatnim już akordem Hubertowin była Hubertowska Msza Święta, koncelebrowana, odprawiona w intencji myśliwych i ich rodzin  19 listopada br. w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej  w Słońsku.

Eucharystii przewodniczył myśliwy z Poznania – ks. prof. Jan Słowiński w asyście naszego Proboszcza ks. Kanonika  Józefa Drozda oraz ks. Jana Bagińskiego. Piękną i pouczającą Homilię o roli myśliwych w ochronie przyrody i wspomnienie o żywocie św. Huberta wygłosił również ks. Jan Słowiński.

We Mszy Świętej oprócz myśliwych, uczestniczyły Poczty Sztandarowe Kół Łowieckich: „Dzik” w Słońsku i „Łyska” w Słońsku . Na zakończenie uroczystości Prezes Koła Franciszek Jamniuk podziękował księżom za odprawioną ofiarę  Mszy św. oraz przypomniał znaczenie łowiectwa w obecnym, trudnym czasie i roli myśliwego w edukowaniu społeczeństwa.

Uroczystość uświetniły sygnały myśliwskie w wykonaniu Łukasza Najdy.

Darz Bór

Mirosław Jerzy Więckowski

Honorowy Prezes Koła