Koło Łowieckie „Dzik” w Słońsku na ratunek choremu chłopcu!

Zarząd Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku, Uchwałą Zarządu objął pomocą Mikołaja Wysoczańskiego.

Chłopiec ma zaledwie 2 lata, a już wiele bólu i dwie poważne operacje za sobą. W czwartym miesiącu życia przeszedł zabieg przecięcia ścięgna Achillesa. W sierpniu 2015 r. Mikołaj miał operację ustawiania stopy, przecięcia kości piszczelowej, skrócenia nogi i przyciągnięcia kości piętowej.

Chłopczyk urodził się bez trzech palców lewej nogi. Nie ma kości strzałkowej, stawu skokowego oraz wiązadeł krzyżowych. Obecnie porusza się dzięki ortoprotezie. Ogólnie skrót w jego nodze wynosił 10 cm. Obecnie różnica między nogami to  14 cm. Mikołaj ma stopę dwupromieniową, której zwykle się nie rekonstruuje. Jednak dr Shadi, Libijczyk z Poznania, widzi możliwość rekonstruowania nogi. Wiąże się to z wielokrotnym wydłużaniem kości udowej i piszczelowej. Przed Mikołajem jeszcze długie i kosztowne leczenie. Między innymi rekonstrukcja wiązadeł kolanowych, ponowne ustawienie stopy do kąta 90 stopni (obecnie ma 45 stopni).

Ze względu na to, że Mikołaj nie posiada stawu skokowego, jego stopa i tak będzie sztywna. Mikołaja czeka terapia przy użyciu aparatu z Ilizarova. Jest to specjalistyczny sprzęt, który służy do wydłużania chorej nogi. Aby zahamować proces rośnięcia zdrowej nogi, Mikołaj będzie miał w nią wstawioną specjalną płytkę.

Mimo że operacje Mikołajka są realizowane z NFZ, to proces leczenia Mikołajka jest bardzo kosztowny. Sam aparat Ilizarova z założeniem i zdjęciem to koszt ponad 30 tyś. złotych. Najprawdopodobniej będą musieli za niego zapłacić rodzice Mikołajka, gdyż okres oczekiwania na otrzymanie go w ramach NFZ to nawet kilkanaście lat (najbliższy termin to 2021 rok). Chłopiec nie może tyle czekać, ponieważ aparat jest szansą na poprawienie stanu zdrowia, a w przyszłości komfortu życia. Taki aparat chłopiec będzie miał zakładany co 3-4 lata do momentu, aż przestanie rosnąć. Wybrana metoda leczenia jest i tak tańsza, ponieważ najnowocześniejszy sposób leczenia schorzenia Mikołaja, praktykowany w USA to koszt około pół miliona złotych. Rodziny Mikołaja nie stać na tak kosztowne leczenie. Dlatego zdecydowała się na leczenie Mikołaja w Polsce, konsultując się także z doktorem Paley’em z USA.

Koło Łowieckie „Dzik” w Słońsku jako Organizacja Pożytku Publicznego chce pomóc chłopcu. Do słów współczucia myśliwi dokładają aktywne działanie, mające wesprzeć Mikołaja. Mając świadomość, że tyle jesteśmy warci, ile możemy pomóc drugiemu człowiekowi, Koło Łowieckie „Dzik” w Słońsku 1 kwietnia 2016 r. organizuje Charytatywny Bal Przebierańców na Sali Wiejskiej w Przyborowie, z którego dochód będzie przeznaczony na leczenie Mikołaja Wysoczańskiego. Koszt udziału w balu to 200 zł od pary. Podczas imprezy odbędą się m.in. koncert mistrza saksofonu, licytacje i wiele innych atrakcji. Myśliwi głęboko wierzą, że szybka pomoc i specjalistyczne leczenie przyniosą efekty i Mikołaj będzie mógł samodzielnie się poruszać, a dzięki wstawiennictwu i błogosławieństwu św. Huberta w przyszłości zostanie nie tylko wartościowym, wrażliwym  człowiekiem, ale i etycznym, prawym myśliwym.

Darz Bór

Za Zarząd:

Prezes Koła
Franciszek Jamniuk

1procentmikolaj1