Wigilijne Polowanie Zbiorowe w Kole Łowieckim „Dzik” w Słońsku

Jedną z najstarszych i najpiękniejszych tradycji polskiego łowiectwa jest wigilijne polowanie zbiorowe.

Tradycja ta sięga zamierzchłych, jeszcze pogańskich czasów, kiedy to na przełomie jesieni i zimy organizowane były wielkie łowy dla zgromadzenia zapasów mięsa na trudne dni zimowe. Gromady ludzkie zbierały się wówczas na łowy na grubego zwierza aby wspólnie uczestniczyć w tej ważnej pracy, od której zależał byt i przetrwanie do wiosny. Ten okres łowów jesienno zimowych kończył stary i witał nowy rok. Wówczas świętowano Gody- dziękowano bóstwom za rok miniony, proszono o dostatek i łaskę w nowym. Gody były tak trwale wpisane w kalendarz społeczny gromad ludzkich, że gdy nastało chrześcijaństwo trzeba było jakoś pogodzić różnice wiary, a więc wpisano niektóre święta pogańskie, jak choćby Gody  w okres bożonarodzeniowy do kalendarza chrześcijańskiego. Natomiast związane z Godami polowanie zbiorowe przyjęło się w chrześcijaństwie tak trwale, że brali w nim udział nawet królowie i hierarchowie kościelni. Nasze Koło jest strażnikiem tej tradycji, a przekazujemy ją jako obowiązkową nowym pokoleniom myśliwych. Toteż w niedzielę 20 grudnia 2015 roku zebrało się w Stanicy Myśliwskiej naszego Koła w Ownicach 22 myśliwych. Wśród nas byli zaproszeni goście:  Dariusz Ejchart – Burmistrz Miasta Sulęcin, Artur Tutka – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ośno Lubuskie, Iwona Redo-Marin z KŁ ”Tumak” Ośno Lub. ,Jacek Najda z KŁ ”Celuloza” Kostrzyn nad Odrą wraz z synem Łukaszem, który uświetnił polowanie świetną grą myśliwską, Waldemar Bandyga z KŁ ”Jeleń” Sulęcin oraz Arkadiusz Senyszyn ze Szkółki Drzew Nadleśnictwa Ośno Lub. Odprawę przeprowadził Prezes Koła Franciszek Jamniuk, który powitał zebranych i przekazał życzenia świąteczne myśliwym i ich Rodzinom, a następnie omówił warunki bezpieczeństwa na polowaniu. Honorowy Prezes Koła Mirosław Więckowski przypomniał tradycję wigilijnego polowania zbiorowego i zaprosił do Ślubowania Łowieckiego młodego myśliwego Pawła Hermana, któremu asystował Alfred Horbajczuk, jeden z najstarszych stażem myśliwych naszego Koła. Przy dźwiękach sygnału: „Apel na łowy” ruszyliśmy do kniei pod wodzą  Łowczego Koła Jacka Cieślińskiego, któremu pomagał Marcin Lewaszkiewicz. Naganką kierował Tadeusz Tomasik. Polowaliśmy ze zmiennym szczęściem, jednak św. Hubert okazał nam w końcu swą łaskę, bowiem na pokocie ułożyliśmy trzy dziki i dwie sarny. Królem Polowania został Nadleśniczy Artur Tutka, ponieważ to on strzelił największego dzika, Wicekrólem Marcin Lewaszkiewicz za  dzika „łaciatka”, a Królem Pudlarzy Paweł Herman, świeżo po Ślubowaniu Łowieckim. Widocznie nadmiar przeżyć nie uspokoił nerwów młodemu adeptowi łowiectwa. Po oddaniu honorów zwierzynie na pokocie i otrąbieniu pokotu, zaprosiliśmy wszystkich na wieczerzę wigilijną, którą przygotował Prezes Franciszek Jamniuk w Świetlicy Wiejskiej w Ownicach. Przed tym jeszcze przełamaliśmy się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia świąteczne  i pomyślności w Nowym Roku. Przy stole wigilijnym Prezes jeszcze raz złożył wszystkim życzenia świąteczne i zaprosił do posiłku. Był wspaniały barszcz z uszkami, krokiety z czerwonym barszczem i śledziki. Były też toasty. Pierwszy, tradycyjny wygłosił Honorowy Prezes Koła Mirosław Więckowski, a następnie Nadleśniczy Artur Tutka. Bardzo wysoko ocenił organizację i przeprowadzenie polowania, był pełen uznania dla przekazu tradycji łowieckich przez Mirosława Więckowskiego. Stwierdził nawet, że nie widział jeszcze takiego Ślubowania Łowieckiego, gdzie zawarta jest również Laudacja Rycerska i przekaz historyczny oraz  tradycja wigilijnego polowania zbiorowego. W pogodnej, rodzinnej atmosferze myśliwi odpoczywali po polowaniu, a opowieściom myśliwskim nie było końca. Rozjeżdżamy się do domów. Wszędzie słychać  Darz Bór, do zobaczenia w Nowym Roku. Oby był dobry, oby św. Hubert błogosławił, oby nas przybywało w Kole, a nie ubywało, oby pokoty były równie obfite jak ten dzisiejszy, oby uśmiech i wzajemna życzliwość była na co dzień.

Darz Bór

Mirosław Jerzy Więckowski

Honorowy Prezes Koła